Mówi się, że jesteś tym, co jesz. W przypadku skóry i włosów to powiedzenie ma dosłowne znaczenie, ponieważ składniki diety są bezpośrednio wykorzystywane do ich wytwarzania i utrzymywania w dobrym stanie. Nie powinien więc dziwić związek jakości sposobu żywienia ze zdrowiem skóry i włosów. Badania w tym zakresie wykazują między innymi, że wysokie spożycie substancji o działaniu ochronnym może się wiązać z późniejszym wystąpieniem zmarszczek.
Jednym z podstawowych założeń naszej diety jest jej wysoka gęstość odżywcza, czyli maksymalne skoncentrowanie w niej składników odżywczych i związków o korzystnym wpływie na organizm. Jej zastosowanie może więc poprawić stan skóry i włosów. Dodatkowo, zawiera ona minimalną ilość tak zwanych końcowych produktów zaawansowanej glikacji. Są to związki obecne w żywności wysoko przetworzonej, wysoko tłuszczowej i bogatej w białko. Znajdziemy je więc w czipsach, słodyczach, w maśle i olejach oraz w serach i mięsach. Końcowe produkty zaawansowanej glikacji niszczą białka odpowiedzialne za sprężystość i strukturę skóry. Najkorzystniejsza dla niej jest dieta o jak najniższej ich zawartości – czyli taka jak nasza.
Źródła:
Cosgrove MC, Franco OH, Granger SP, Murray PG, Mayes AE. Dietary nutrient intakes and skin-aging appearance among middle-aged American women. Am J Clin Nutr. 2007 Oct;86(4):1225-31. Erratum in: Am J Clin Nutr. 2008 Aug;88(2):480.
Pageon H. Reaction of glycation and human skin: the effects on the skin and its components, reconstructed skin as a model. Pathol Biol (Paris). 2010 Jun;58(3):226-31.
Harrison S, Bergfeld W. Diffuse hair loss: its triggers and management. Cleve Clin J Med. 2009 Jun;76(6):361-7.